magamrol
egyesulet
main course
dessert
main course
tortenetunk
tagok
dessert
main course
dessert
main course

tvdx

Eddigi látogatók száma:
Free Web Counter
 
 


Egyesületünk története

 

Röpgalamb

Magyarországon több mint 120 éve szervezetten tenyésztő galambászok számtalan érdekes és sok esetben egyedülálló fajtajegy felismerése és rögzítése során magyar galambfajtákat hoznak létre.

Dunakeszin már az 1920-30-as évek óta tudunk galambtenyésztőkről. Az idők folyamán két egymástól teljesen eltérő galambfajta honosult meg lakóhelyünkön: a posta- és a röpgalamb. Mivel a galambok típusa, tulajdonsága és versenyeztetése teljesen eltért egymástól, ezért 1948-ban a galambászok szétváltak és két önálló egyesületet alapítottak. Az A-3-as és a V-56-os egyesületek jöttek létre. Az A-3-as a postagalambok híveit fogta össze Az idők múltával ebből az egyesületből vált ki az A57-es egyesület. A V-56-os egyesület a röpgalambászokat tömörítette, így jelenleg településünkön ez a három galambász tömörülés létezik.

A V-56-os egyesületben kizárólag magyar galambfajtákat tartunk. E fajták kitenyésztésében nagy szerepe volt elődeinknek, soraikba több országos és champion bajnokot, kiváló és fajtagyőztes galambtenyésztőt találunk. Az igazi sikert akkor értük el, amikor 1972-ben a Dunakeszi Magasröptű Babos Keringő Galambot, mint önálló galambfajtát a szövetség standard megállapító bizottsága elfogadta. Hazánkban nem sok település dicsekedhet azzal, hogy a nevével fémjelzett galambfajtával rendelkezik. A fajta kitenyésztése Sípos László nevéhez fűződik, aki gyermekkora óta megszállottként nemesítette az általa elképzelt madarakat. A babosokon kívül még Budapesti Magasröptű Keringőt, Magasröptű Magyar Derest és Pesti Kék Galambot tenyésztenek tagjaink.

Milyenek is ezek a röpgalambok? A postagalambtól kisebb testű, általában fehér alapszínű galamb, mely falkában a kihajtási hely felett kering. A tenyésztés célja az, hogy minél hosszabb időt minél magasabban szállva és a kihajtási helyre a legnagyobb létszámban egyszerre üljenek le a röptetés befejeztével. A versenyfalka maximális létszáma 24 db. E madaraknak a világon egyedülálló tulajdonsága, hogy olyan magasra emelkedik, hogy az emberszem elől eltűnik. A versenyen ezt a magasságot tűnőmagasságnak nevezik.

Májustól augusztusig tart a versenyidőszak, ez idő alatt egyesületi, úgymond házi öreg és fiatal országos és champion versenyeket hajtunk. Ősszel a galambok elkezdik hullajtani toll ruháikat. Az új tollazat csodálatosan széppé varázsolja őket. Ilyenkor kezdődik a küllemi megmérettetés, a kiállítás. Ezen időszak decembertől februárig tart. Egyesületi, területi, régiós, országos és nemzeti kiállítások követik egymást.

Kiállítások végére beköszönt a tavasz és indul a 2007-es versenyév, melyhez eredményekben gazdag, sikeres évet kíván:

Horváth Ferenc
V-56-os egyesület elnöke

Egyesületünk honlapja: http://v56.mobtech.hu/